LJMS konkursas „Geriausios disertacijos 2008“

Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) iniciatyva balandžio 21 d. LR Prezidento Rūmų Baltojoje salėje iškilmingai apdovanoti geriausių per 2008 metus Lietuvoje apgintų disertacijų autoriai.

Jaunuosius mokslų daktarus sveikinęs LR Prezidentas Valdas Adamkus pabrėžė, kad toks kasmetinis renginys ne tik tampa gražia tradicija, bet ir atskleidžia būtinybę visuomenei pristatyti aukščiausius mokslo laimėjimus. Anot valstybės vadovo, šis ir kiti panašūs konkursai taps svarbiu žingsniu, padėsiančiu mūsų mokslo sistemai siekti naujų aukštumų, o Lietuvos valstybei – stoti į valstybių lyderių gretas.

LJMS vadovės Vilmos Petrikaitės teigimu, konkurso metu siekta atrinkti tas disertacijas, kurios geriausiai atspindėtų ambicingą LJMS viziją – „Lietuvos mokslininkai – pasaulinio lygio mokslo elitas“. “Šia iniciatyva norime didinti Lietuvos jaunųjų mokslininkų motyvaciją vykdyti aukščiausios kokybės mokslinę veiklą bei atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kuo jau dabar galime didžiuotis”, - tikina jaunųjų mokslininkų sąjungos pirmininkė.

LJMS konkurso „Apdovanojimai už geriausias 2008 m. disertacijas“ nugalėtoju fizinių, technologijos ir biomedicinos mokslų srityse tapo Biotechnologijos instituto biochemikas Gintautas Tamulaitis, apgynęs disertaciją „Restrikcijos endonukleazių Ecl18kI ir EcoRII, sąveikaujančių su pertrauktomis palindrominėmis sekomis, struktūriniai ir funkciniai tyrimai“. Jam skirta AB TEO LT įsteigta 5000 litų premija. Trečius metus iš eilės konkursą remiantis DnB Nord bankas įsteigė 5000 litų apdovanojimą už geriausią humanitarinių ir socialinių mokslų sričių disertaciją, kuris paskirtas TSPMI politikos mokslų daktarui Nerijui Maliukevičiui už disertaciją „Rusijos informacijos geopolitikos potencialas ir sklaida Lietuvoje“.

Iškilmių metu pagerbti ir kiti į antrą konkurso etapą atrinkti jaunieji mokslų daktarai. Tai chemikė Reda Jarmalavičienė (VDU), fizikai Vytautas Petrauskas (VU) ir Robertas Grigalaitis (VU), matematikai Paulius Drungilas (VU) ir Vaidotas Zemlys (VU), filosofas Gintaras Kabelka (VDU) ir istorikas Vilius Ivanauskas (KU). Visiems laureatams iškilmių metu įteikti LJMS diplomai ir pažintinio žurnalo GEO prenumeratos.

„Tvirtai tikiu, kad Lietuvos jaunieji mokslininkai sugebės ir ateityje rodyti naujus kelius visai mokslo bendruomenei, sieks geresnės mokslo kokybės, skatins ją kuo aktyviau kelti. Nes jau šiandien jaunoji akademinė karta kelia ambicingų tikslų – nori tapti mokslo pasaulio lyderiais, – sveikindamas jaunuosius mokslininkus sakė šalies Prezidentas. - Todėl, su viltimi žvelgdamas į Jus, drąsiai tariu: jaunieji mokslininkai yra Lietuvos ateitis, ir nuo jų veiklos priklausys, ar mūsų šalis taps įvairių sričių pasaulinio mokslo centru.“

Pretendentai į Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) apdovanojimus už geriausias 2008 metais Lietuvoje apgintas disertacijas paaiškėjo kovo 21 d. pirmojo atrankos etapo vertinimo komisijos posėdyje, kuris vyko Vilniuje. Iš viso konkursui buvo pasiūlyta septyniasdešimt disertacijų, todėl atrinkti darbus, iš kurių antrajame etape bus išrinkti patys geriausi, buvo sunkus uždavinys: vertintojai daugiau kaip mėnesį skaitė ir vertino individualiai, paskui visą dieną diskutavo bendrame komisijos posėdyje.

Vertinimo komisiją sudarė aktyvūs Lietuvos mokslininkai, po daktaro laipsnio įgijimo paskelbę reikšmingų publikacijų. Dalis komisijos narių savo daktaro disertacijas yra apgynę ir mokslinį darbą dirba užsienyje, tačiau stengiasi palaikyti ryšius su Lietuvos akademine bendruomene, kiti tęsia aktyvią mokslinę veiklą gimtinėje.

Teikti siūlymus galėjo LJMS nariai ir visi Lietuvos mokslininkai bei doktorantai. Dauguma apdovanoti pasiūlytų disertacijų yra aukšto lygio, tačiau pasitaikė ir tokių darbų, kurie nustebino komisijos narius itin prasta kokybe. Renkant geriausius darbus buvo atsižvelgiama į tokius kriterijus kaip mokslinių tyrimų svarba ir vertė, tyrimų metodologijos efektyvumas ir naujumas, išvadų pagrįstumas, disertacijos originalumas. Didelis dėmesys buvo skiriamas disertacijos tema publikuotų darbų kokybei, atliktų tyrimų svarbai tarptautiniu lygiu. Itin sunkus uždavinys teko antro etapo vertintojams, kurie turėjo atrinkti pačius geriausius darbus iš gana skirtingų tarpusavyje disertacijų. Ekspertai stebėjosi daugelio jų aukšta kokybe ir konkurencingumu su užsienio darbais.

Antrojo etapo vertintojais kviesti kompetentingi ekspertai – didelę mokslinio darbo patirtį sukaupę Lietuvos ir užsienio mokslininkai: prof. Algis Mickūnas (JAV), prof. Algis Galdikas, prof. Algis Krupavičius, prof. Eugenijus Butkus, prof. Eugenijus Manstavičius, prof. Gražina Miniotaitė, prof. Vida Mildažienė, prof. Vilmantė Borutaitė, prof. Gytis Juška.

Geriausių disertacijų autoriai bus kviečiami tapti kitų metų konkurso vertintojų komisijos nariais.

Konkurso rėmėjai 2009 metaisKviečiame ir Jus būti šio konkurso rėmėjais.