LJMS konkursas "Geriausios 2014 m. disertacijos"

Rugsėjo 7 d. LR Prezidento Rūmuose buvo pagerbti aštuonių geriausių, praėjusiais metais apgintų disertacijų, autoriai. Dviejų geriausių disertacijų autoriams ir šių metų nugalėtojams – fizikui dr. Donatui Majui (fizinių, technologinių ir žemės ūkio mokslų kategorijoje) ir istorikei dr. Ingai Leonavičiūtei(humanitarinių ir socialinių mokslų kategorijoje) Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) įteikė pinigines premijas kartu su vertingomis knygomis ir golfo pamokomis. Nugalėtojas fizikos srityje gavo naujas svarbias fundamentines žinias, sukurė naują trimatės lazerinės tomografijos metodiką, kurios gali būti praktiškai panaudotos tvarkingų erdvinių-laikinių struktūrų formavimui. Tuo tarpu istorikės disertacija skirta šv. Brunonui Kverfurtiečiui ir paskutinei jo misijai 1009 metais, kuomet Kvedlinburgo analuose pirmą kartą paminėta Lietuva.

Geriausių disertacijų konkursą LJMS organizuoja jau devintus metus. Šįmet konkursui iš viso buvo pasiūlyta beveik devyniasdešimt darbų, todėl atrinkti darbus buvo labai sudėtingas uždavinys: pirmame etape vertintojai daugiau nei mėnesį disertacijas vertino individualiai, o po to bendrame komisijos posėdyje visą dieną vykusių diskusijų metu atrinko pačius geriausius darbus. Antrame etape vertintojai daugiau nei mėnesį skaitė visas disertacijas ir išrinko geriausias 2014 m. disertacijas.

Teikti siūlymus apdovanojimams galėjo LJMS nariai ir visi Lietuvos mokslininkai bei doktorantai. Tarp pasiūlytų darbų daugiausiai šiemet pasiūlė chemikai – net 9, energetikai – 6, o agronomai – 5. Iš socialinių ir humanitarinių mokslų daugiausiai pasiūlė edukologai – 6 ir teisininkai – 5  (1 pav.)

 

 

1 pav. Pasiūlytų disertacijų skaičius pagal sritis

“Džiugu, kad susidomėjimas konkursu auga. Šiemet buvo pasiūlyta net trečdaliu disertacijų daugiau, lyginant su praėjusių metų rezultatu. Fizinių, technologinių ir žemės ūkio mokslų kategorijoje pasiūlytų darbų skaičius išaugo net dvigubai. Šis rezultatas pradžiugino, bet kartu sukėlė tam tikrą sumaištį ir galvos skausmo, beieškant vertintojų. Todėl šiais metais vertinimo procesas užtruko. Šiuo metu apibendriname visus atliktus darbus ir galvojame, kaip optimizuoti vertinimo procesą kitais metais. Nuoširdžiai dėkojame visiems vertintojams už Jūsų laiką, vertingas pastabas ir indėlį į aukšto mokslo lygio kūrimą Lietuvoje”  – dalinosi savo mintimis praėjusių metų LJMS pirmininkė ir šių metų konkurso organizatorė - Julija Baniukevič.

Vertinimo komisiją sudarė aktyvūs Lietuvos mokslininkai, paskelbę reikšmingų publikacijų. Dalis komisijos narių savo daktaro disertacijas apgynė ir mokslinį darbą dirba užsienyje, tačiau stengiasi palaikyti ryšius su Lietuvos akademine bendruomene, o kai kurie tęsia aktyvią mokslinę veiklą gimtinėje.

Renkant geriausius darbus, atsižvelgta į tokius kriterijus kaip mokslinių tyrimų svarba ir vertė, tyrimų metodologijos efektyvumas ir inovatyvumas, išvadų pagrįstumas, disertacijos originalumas. Didžiausias dėmesys buvo skiriamas disertacijos tema publikuotų darbų kokybei ir atliktų tyrimų svarbai tarptautiniu lygiu.

Vertinimo komisijos sprendimu šių metų laureatais fizinių, technologinių, biomedicinos ir žemės ūkio mokslų srityje tapo disertacijos, kurias pernai apgynė biochemikas dr. Darius Kazlauskas, chemijos inžinierius dr. Paulius Pavelas Danilovas, fizikas dr. Evaldas Stankevičius, agronomė dr. Sidona Sikorskaitė-Gudžiūnienė. Biocheminiai tyrimai svarbūs suprantant, kaip evoliucionavo organizmų DNR biosintezės mašinos, o fiziko gauti rezultatai svarbūs tobulinant mikromedžiagų kūrimo technologijas ir yra vertingi audinių inžinerijos plėtojimui. Taip pat pagamintas ir įvertintas tepalo su baktericidiniais mikrodalelių pavidalo krakmolo jodoforais prototipas, kurio pagrindu sukurtas ir įdiegtas geriamojo vandens  filtras. Agronomijos srities disertacija turi taikomąją vertę, nes suteikia naujų žinių ir pasiūlo naujų metodų atsparesnių parazitams veislių  kūrimui.

Be geriausios disertacijos laureato apdovanojimus humanitarinių ir socialinių mokslų srityje gavo filosofas dr. Vytis Silius ir komunikacijos srities jaunasis mokslininkas dr. Tomas Petreikis. Filosofijos srities disertacija  yra svarbi,  nes padeda suprasti filosofinius klausimus platesnėje erdvėje, o Kinijos plėtra ir Confucijaus centrų steigimas skatina suprasti Kiniją. Komunikacijos srityje autorius pabrėžia „istoricizmo“ svarbą, sudarančia politinius ir kultūrinius rėmus. 

Šių metų geriausios disertacijos parengtos įvairiuose Lietuvos universitetuose: net penki laureatų disertacijos buvo parengtos Vilniaus universitete (tame tarpe ir du nugalėtojai), po vieną – Kauno technologijos universitete, Fizinių ir technologijų mokslo centre, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centre.

Džiugu, kad Lietuvos verslo atstovai nelieka abejingi jauniesiems mokslininkams ir tampa tradiciniais LJMS konkurso rėmėjais. Šių metų apdovanojimus įsteigė generalinis remėjas AB Amilina ir remėjai - Baltijos pažangių technologijų institutas (BPTI), IEEE Lietuvos skyrius, remiantys mokslo pažangą. Taip pat konkursą rėmė ir UAB  „Kardiolita“ – viena didžiausių privačių medicinos įstaigų Lietuvoje ir Baltijos šalyse. Nijolės gėlės apdovanojo visus lauretus gražiomis puokštėmis, Šviesos leidykla - puikiomis ir vertingomis knygomis, o Sostinių golfo klubas pakvietė išmokti žaisti golfo.

      

 

 

Konkurso rėmėjai