top of page

Tarp „Geriausių magistro darbų“ konkurso laureatų net 3 KTU studentai

Jau 14 kartą Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga surengė Geriausių magistro darbų konkursą. Laureatais medicinos ir sveikatos mokslų srityje tapo Linas Kapočius („Palyginamasis naujai susintetinto sfingozino-1-fosfato receptoriaus 1 antagonisto ir temozolomido farmakologinio veiksmingumo žmogaus glioblastomos navikui in silico bei in vitro ir in vivo tyrimas“, vadovė prof. dr. Ingrida Balnytė), technologijų – Jaunius Mykolaitis („Tauriųjų metalų koloidinių tirpalų formavimas ultratrumpais lazerio impulsais iš metalų taikinių vandeniniuose tirpaluose“, vadovė dr. Asta Tamulevičienė) ir žemės ūkio – Ieva Jurevičiūtė („Comparison of Hypoglycemic Properties and Binding Capacity of Four Dietary Fiber Rich Berry Pomace Using in vitro Models“, vadovė doc. dr. Milda Keršienė). Jie baigę magistro studijas Kauno technologijos universite. Laureatai dalinasi savo studijų patirtimi, tyrimų rezultatais ir ateities planais bei patarimais dabartiniams studentams, rašantiems pirmuosius mokslinius darbus.


Nuotraukos autorius: Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerija

Kaip vertinate magistro studijas?


Linas Kapočius. Studijavau medicininės chemijos programą, kuri buvo įdomi, įgavau naujų žinių biomedicinos srityje. Ypač smagios ir turiniu turtingos buvo molekulinės patologijos paskaitos. Tiesa, duomenimis pagrįstas naujų vaistinių medžiagų kūrimas Lietuvoje dar nėra plačiai naudojamas, todėl teko šios disciplinos mokytis pačiam. Tačiau universitetas, ypač KTU Dirbtinio intelekto centras suteikė konsultacijas ir reikiamą pagalbą.

Jaunius Mykolaitis. Studijavau Medžiagų fizikos magistro srityje. Šios studijos ne visada buvo lengvos, teko nemažai laiko skirti įsisavinant informaciją ir ruošiantis įvairiems atsiskaitymams, tačiau šaunūs dėstytojai negailėjo savo laiko padėti ir pateikti sudėtingą informaciją įdomiai ir suprantamai bei pavertė šias studijas išskirtinėmis. Gavome daug teorinių žinių, bet tuo pačiu turėjome nemažai laboratorinių darbų, projektinių užduočių. Studijų metu buvo apimta daug įvairių temų. Taigi galėjome domėtis ir gilintis į tai, kas mums buvo aktualu. Du metai magistro studijose prabėgo labai greitai, o gautos žinios ir patirtys pačios geriausios.

Ieva Jurevičiūtė. Magistro metu studijavau Maisto mokslą ir saugą. Šių studijų kokybę vertinu puikiai – Kauno technologijos universitete dirba nuostabūs dėstytojai, kurie visuomet pasiruošę padėti ir patarti. Studijų metu įgijau naudingų žinių aukštesniosios maisto chemijos, maisto biotechnologijos, maisto saugos, toksikologijos, maisto kokybės ir saugos valdymo, naujų produktų kūrimo srityse. Žinios buvo ne tik teorinės, bet ir praktinės – turėjome galimybę susipažinti su šiuolaikiniais analitiniais tyrimais, skirtais mokslo ir saugos tyrimams atlikti; taip pat galėjome praktinius įgūdžius tobulinti individualiai, atlikdami tiriamuosius darbus.


Kaip pasirinkote savo magistro darbo temą? Kokių rezultatų pasiekėte?


Linas Kapočius. Nuo pat mokyklos suolo norėjau sukurti priešvėžinę vaistinę medžiagą ir bent truputį prisidėti prie mokslininkų, kurie savo gyvenimą paskyrė naujų vaistų kūrimo procesui. Bakalauro studijų metu susipažinau su dr. Kazimieru Anusevičiumi, kuris paskatino mokytis kompiuterinės chemijos ir nebijoti eksperimentuoti laboratorijoje. Kurti sfingozino-1-fostato receptoriaus 1 ligandus onkologinių susirgimų gydymo kontekste buvo mūsų bendra idėja. Magistro darbe pavyko išanalizuoti dirbtinio intelekto naudojimą vaistų kūrimo procese ir kaip duomenų mokslas padėjo susintetinti biologiškai aktyvią medžiagą in vitro ir in vivo.

Jaunius Mykolaitis. Magistro darbo temą pasiūlė studijų vadovė dr. Asta Tamulevičienė. Nanodalelės ir jų formavimo būdai šiais laikais yra itin plačiai tiriami, pritaikymo galimybės taip pat labai įvairios, taigi šios temos aktualumas ir patraukė mano dėmesį. Atlikus lazerinės abliacijos skystyje eksperimentus su 1 030 nm bangos ilgio femtosekundiniu lazeriu buvo susintetintos aukso ir sidabro metalų nanodalelės. Priklausomai nuo naudojamų lazerio ir aplinkos terpės parametrų suformuotų aukso nanodalelių vidutinis dydis siekia 15–54 nm, o sidabro nanodalelių dydis kinta 24–70 nm intervale. Svarbu paminėti, jog šiame darbe suformuotos aukso nanodalelės toliau buvo tiriamos siekiant jas praktiškai pritaikyti biotechnologijose. Bendradarbiaujant su UAB „Sanpharm“ atliekami aukso nanodalelių tyrimai parodė, kad aukso nanodalelės yra tinkamos panaudoti greitajam multipleksiniam testui, kuris būtų skirtas kvėpavimo takų infekcijas sukeliančių virusų diagnostikai.

Ieva Jurevičiūtė. Ši tema apjungia net kelias rimtas šių dienų problemas – susidarantį didelį maistinių atliekų kiekį, bei vis didėjantį skaičių žmonių, sergančių hiperglikemija bei hiperlipidemija. Uogų išspaudos gali būti panaudotos kuriant funkcinius maisto produktus, pasižyminčius sveikatai palankiomis hipoglikeminėmis ir hipolipideminėmis savybėmis.


Kokie ateities planai? Ar tęsti karjerą akademinėje srityje?


Linas Kapočius. Savo ateitį sieju su akademine sritimi. Šiuo metu dirbu Statistikos departamente bei Lietuvos sveikatos mokslų universitete. Pasyviai ieškau doktorantūros galimybių kompiuterinės medicininės chemijos srityje, nes jaučiu, kad būtent čia galiu save realizuoti.

Jaunius Mykolaitis. Baigus magistro studijas pavyko greitai ir sėkmingai įsidarbinti perspektyvioje ir inovatyvioje įmonėje „Kongsberg Nanoavionics“. Šiuo metu jaučiuosi savo vietoje, matau, kad galima pritaikyti studijų metu gautas žinias. Patirtis bakalauro ir magistro studijose niekur nedings. Manau, kad ateityje visada bus galimybė tęsti mokslus doktorantūros studijose. Taip pat neatmetu galimybės ir pedagogo specialybės, bet šiuo metu džiaugiuosi, kur esu, o laikas parodys, kas bus toliau.

Ieva Jurevičiūtė. Ateityje įsivaizduoju save dirbant mokslinį darbą. Būtent dėl šios priežasties priėmiau sprendimą tęsti studijas KTU, chemijos inžinerijos kryptyje.


Ką rekomenduotumėte šiuo metu bakalauro ar magistro darbus rašantiems studentams?


Linas Kapočius. Būtina planuoti laiką, tačiau linkiu stiprybės bei kantrybės.

Jaunius Mykolaitis. Bandyti, kas dar nebandyta, eksperimentuoti, nebijoti suklysti, pasitikėti savo jėgomis ir priimti dėstytojų pagalbą.

Ieva Jurevičiūtė. Dirbti nuosekliai, tačiau nepamiršti skirti laiko poilsiui.


Straipsnis finansuojamas LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis.

Comments


bottom of page