LJMS konkursas "Geriausios disertacijos 2006"

Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos iniciatyva buvo apdovanoti geriausių per 2006 metus Lietuvoje apgintų disertacijų autoriai.

Šiais apdovanojimais buvo siekiama atspindėti jaunųjų mokslininkų viziją, kad Lietuvos mokslininkai savo geriausiais darbais gali prilygti pasaulinio mokslo elitui.

Pretendentus į Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos apdovanojimus už geriausias 2006 m. disertacijas siūlė ne tik šios sąjungos nariai, bet ir Lietuvos doktorantai ir įvairių sričių mokslininkai. Teikti siūlymus buvo galima šioms nominacijoms:

• Apdovanojimas geriausiai fizinių, technologijos ir biomedicinos mokslų disertacijai – 5000 Lt. Šį apdovanojimą įsteigė GEBERT RUEF STIFTUNG fondas.

• Apdovanojimas geriausiai humanitarinių ir socialinių mokslų disertacijai – 5000 Lt. Šį apdovanojimą įsteigė GEBERT RUEF STIFTUNG fondas.

• Apdovanojimas geriausiai tarpdisciplininei disertacijai – 2500 Lt. Šį apdovanojimą įsteigė DnB Nord bankas.

• Apdovanojimas geriausiai disertacijai fotonikos tematika – 2500 Lt. Šį apdovanojimą įsteigė UAB „Ekspla“.

83 apdovanojimui pasiūlytų disertacijų net 44 buvo iš fizinių, technologijos ir biomedicinos mokslų, 26 – iš humanitarinių ir socialinių mokslų (dvi iš jų buvo siūlomos tuo pačiu ir apdovanojimui kaip geriausia tarpdisciplininė disertacija). Už geriausią tarpdisciplininės disertacijos apdovanojimą varžėsi 15 disertacijų.

Disertacijų vertinimas vyko dviem etapais. Į vertinimo procedūrą buvo siekiama įtraukti tiek Lietuvos mokslininkus, tiek užsienyje disertacijas apgynusius ir mokslinį darbą ten dirbančius mokslininkus.

Pirmajame etape disertacijas vertino apie 20 mokslininkų. Šiame etape buvo atrinktos tos disertacijos, kurios geriausiai atspindi viziją – Lietuvos mokslininkai – pasaulinio lygio mokslo elitas. Vertinimo komisijos sprendimu į antrąjį disertacijų atrankos etapą pateko disertacijos, kurias pernai apgynė fizikai Rytis Butkus, Piotras Cimmperman ir Julius Ruseckas, medikė Jovita Švilpauskė bei biochemikas Mindaugas Zaremba. Apdovanojimui už geriausią humanitarinių ir socialinių mokslų sričių disertaciją gauti toliau pretenduoja filosofas Nerijus Čepulis, filologai Mindaugas Kvietkauskas ir Mantė Lenkaitytė, istorikas Aurimas Švedas bei teisininkė Agnė Tikniūtė. Vertinimo komisijos narių nuomone, daugelis apdovanojimui už geriausią tarpdisciplininę disertaciją pasiūlytų disertacijų buvo gerokai silpnesnės pristatytąsias pagrindiniams apdovanojimams. Todėl iš tarpdisciplininės kategorijos į antrąjį etapą buvo atrinktos tik dvi disertacijos.

Antrojo etapo vertintojais buvo didelę patirtį sukaupę Lietuvos ir kitų šalių mokslininkai: fizikas prof. Ramūnas Katilius, filosofas prof. Algis Mickūnas (JAV), biologė prof. Izolda Pašakinskienė, filologas prof. Leonidas Donskis, fizikas prof. Algis Galdikas, istorikas prof. Jürgen V. Ungern-Sternberg (Šveicarija) ir fizikas prof. Laszlo P. Csernai (Bergeno universitetas, Norvegija), Nobelio premijų komiteto narys. Buvo atsižvelgiama į disertantų mokslinių tyrimų svarbą ir vertingumą, tinkamą tyrimų metodologiją, išvadų pagrįstumą, disertacijos originalumą, rezultatų publikavimą ir kitus kriterijus.

Antrajame etape atrinktų geriausių disertacijų autoriai iškilmingai apdovanoti balandžio 25 d. Prezidento rūmų Kolonų salėje. Tokie apdovanojimai Lietuvoje buvo rengiami pirmą kartą.

LJMS konkurso „Apdovanojimai už geriausias 2006 m. disertacijas“ nugalėtoju fizinių, technologijos ir biomedicinos mokslų srityse tapo fizikas Julius Ruseckas, apgynęs disertaciją „Matavimo modeliai kvantinių Zenono ir anti-Zenono efektų aprašymui ir laiko kvantinėje mechanikoje apibrėžimui“.

geriausią humanitarinių ir socialinių mokslų sričių disertaciją apdovanotas filologas Mindaugas Kvietkauskas, praeitais metais apgynęs disertaciją tema „Ankstyvasis Vilniaus literatūrinis modernizmas (1904-1915)“. Abiems jiems skirtos pagrindinio projekto rėmėjo – šveicarų fondo Gebert Ruef Stiftung – įsteigtos 5000 litų premijos.

Lietuvos verslo atstovai taip pat nelieka abejingi jauniesiems mokslininkams. DnB Nord bankas įsteigė 2500 litų apdovanojimą už geriausią tarpdisciplininę disertaciją, kuri paskirta filologei Erikai Rimkutei už disertaciją „Morfologinio daugiareikšmiškumo ribojimas kompiuteriniame tekstyne“. Konkursą taip pat parėmė ir UAB „Ekspla“.

Iškilmių metu pagerbti ir kiti į antrąjį konkurso etapą atrinkti jaunieji mokslų daktarai. LJMS pirmininkas dr. Tomas Žalandauskas jiems įteikė konkurso laureatų diplomus. Jaunuosius mokslų daktarus LR Prezidento Valdo Adamkaus vardu sveikino patarėja, Kultūros, mokslo ir ugdymo grupės vadovė dr. Irena Vaišvilaitė. Šią jaunųjų mokslininkų iniciatyvą ir renginį Prezidentas vadino įrodymu, kad Lietuvoje esama ne tik problemų, pykčio ir nepasitikėjimo vienas kitu, bet ir kūrybos, mokslo, daugybės darbščių bei talentingų žmonių. Labai svarbu, kad būtent šie žmonės ir jų darbai būtų kuo dažniau ir plačiau pristatomi visuomenei. Prezidentas dėkojo visiems, kurių pastangomis, nepaisant nesuskaičiuojamų problemų ir rūpesčių, Lietuvoje vis dar atliekami moksliniai tyrimai, rašomos disertacijos, leidžiamos knygos. Kol tai vyksta, Lietuva turi ateitį.

Daugiau apie 2006 metais apgintų disertacijų apdovanojimus:

http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles/61658

http://www.elektronika.lt/articles/events/7751/

http://www.delfi.lt/news/daily/science/article.php?id=13000262&rsslink=true

http://mokslasplius.lt/mokslo-lietuva/comment/reply/500?page=0%2C0

http://www.science.mii.lt/index.php?siteaction=news_notices.view&id=667&lang=lt