LJMS konkursas "Geriausios disertacijos 2009"

Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) iniciatyva balandžio 8 d. LR Prezidento rūmų Baltojoje salėje iškilmingai apdovanoti geriausių per 2009 metus Lietuvoje apgintų disertacijų autoriai.

Jaunuosius mokslų daktarus sveikinusi LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad šis konkursas yra graži iniciatyva, stiprinanti ir skatinanti mokslo bendruomenę. Anot valstybės vadovės, pagrindinis šalies klestėjimo variklis yra kūrybingi, išsilavinę žmonės.

LJMS vadovė Vilma Petrikaitė pasidžiaugė, kad Geriausių disertacijų konkursas jau tapo gražia tradicija, susilaukia nemažo visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio. “Šia iniciatyva mes norime didinti Lietuvos jaunųjų mokslininkų motyvaciją vykdyti aukščiausios kokybės ir svarbos visuomenei mokslinę veiklą”, - teigė Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos pirmininkė. Tad konkurso metu siekta atrinkti tas disertacijas, kurios geriausiai atspindėtų ambicingą LJMS viziją – „Lietuvos mokslininkai – pasaulinio lygio mokslo elitas“.

Nuo pat LJMS konkurso „Geriausios disertacijos“ pradžios šią idėją palaikantis DnB NORD bankas įsteigė 5000 litų apdovanojimą už geriausią humanitarinių ir socialinių mokslų sričių disertaciją. Šis prizas paskirtas Vilniaus universiteto filologui Vytautui Rinkevičiui už disertaciją „Prūsų kalbos kirčiavimo sistema“. Konkurso nugalėtoju fizinių, technologijos ir biomedicinos mokslų srityse tapo Vilniaus universiteto fizikas Jūras Mickevičius, apgynęs disertaciją „Krūvininkų rekombinacija plačiatarpiuose nitridiniuose puslaidininkiuose“. Antrus metus iš eilės konkursą remianti AB TEO LT, neabejinga mokslui ir švietimui, jam įsteigė 5000 litų premiją.

Šiais metais įsteigta ir papildoma nominacija – geriausiai disertacijai aplinkosaugos tematika. Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė, dirbanti aplinkosaugos komitete, aplinkos inžinerijos ir kraštotvarkos mokslo daktarui Alvydui Zagorskiui už disertaciją „Mažo našumo oro valymo biofiltrų tyrimai ir kūrimas“ įteikė 1000 Lt piniginį prizą, žurnalo „National Geographic“ prenumeratą ir kvietimą apsilankyti Europos Parlamente.

Iškilmių metu pagerbti ir kiti į antrą konkurso etapą atrinkti jaunieji mokslų daktarai. Tai chemikai Edvinas Orentas (VU) ir Aušra Tomkevičienė (KTU), matematikas Giedrius Alkauskas (VU), statybos inžinerijos mokslų daktaras Viktor Gribniak (VGTU), Raimundas Moisejevas (MRU), menotyrininkas Liutauras Nekrošius (VGTU), istorikas Valdemaras Klumbys (VU) ir sociologė Aušra Rimaitė (KTU). Visiems laureatams iškilmių metu įteikti LJMS diplomai ir pažintinio žurnalo GEO prenumeratos.

Matematikui G. Alkauskui Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga įsteigė specialų prizą už disertacijos originalumą, kadangi apie šį darbą itin palankiai atsiliepė daugelis vertintojų, pabrėžę matematikos darbo išskirtinumą.

„Visiems Lietuvos mokslininkams linkiu naujų kūrybinių idėjų, susitelkimo, atradimų ir iškilių darbų, stiprinančių mūsų Tėvynę. Ypač nuoširdžiai sveikinu mokslinės bendruomenės sprendimu išrinktus jaunųjų mokslininkų konkurso laimėtojus ir linkiu jiems dar ambicingesnių darbų bei idėjų, – sveikindama jaunuosius mokslininkus sakė šalies Prezidentė. – Tikiuosi, kad šis pripažinimas bus Jums paskata siekti pasaulinio lygio mokslo rezultatų.“

Pretendentai į Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) apdovanojimus už geriausias 2009 metais Lietuvoje apgintas disertacijas paaiškėjo kovo 20 d. pirmojo atrankos etapo vertinimo komisijos posėdyje. Iš viso konkursui buvo pasiūlyta beveik aštuoniasdešimt disertacijų, todėl atrinkti darbus, iš kurių antrajame etape bus išrinkti patys geriausi, buvo sunkus uždavinys: vertintojai daugiau kaip mėnesį skaitė ir vertino individualiai, paskui visą dieną diskutavo bendrame komisijos posėdyje.

Vertinimo komisiją sudarė aktyvūs Lietuvos mokslininkai, po daktaro laipsnio įgijimo paskelbę reikšmingų publikacijų. Dalis komisijos narių savo daktaro disertacijas yra apgynę ir mokslinį darbą dirba užsienyje, tačiau stengiasi palaikyti ryšius su Lietuvos akademine bendruomene, kiti tęsia aktyvią mokslinę veiklą gimtinėje.

Teikti siūlymus galėjo LJMS nariai ir visi Lietuvos mokslininkai bei doktorantai. Renkant geriausius darbus buvo atsižvelgiama į tokius kriterijus kaip mokslinių tyrimų svarba ir vertė, tyrimų metodologijos efektyvumas ir naujumas, išvadų pagrįstumas, disertacijos originalumas. Didelis dėmesys buvo skiriamas disertacijos tema publikuotų darbų kokybei, atliktų tyrimų svarbai tarptautiniu lygiu. Itin sunkus uždavinys teko antro etapo vertintojams, kurie turėjo atrinkti pačius geriausius darbus iš gana skirtingų tarpusavyje disertacijų. Ekspertai stebėjosi daugelio jų aukšta kokybe ir konkurencingumu su užsienio darbais.

Antrojo atrankos etapo vertintojais kviesti kompetentingi ekspertai – didelę mokslinio darbo patirtį sukaupę Lietuvos ir užsienio mokslininkai: prof. Rimantas Daugelavičius, prof. Gytis Juška, prof. Jurgis Kadziauskas, prof. Algis Krupavičius, prof. Eugenijus Manstavičius, prof. Gediminas Merkys, prof. Algis Mickūnas (JAV), dr. Rimvydas Petrauskas, prof. Kęstutis Sasnauskas, prof. Edita Sužiedelienė.

***

Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga konkursą „Geriausios disertacijos“ organizuoja nuo 2006-ųjų metų. Šią iniciatyvą rėmė šveicarų fondas Gebert Rüf Stiftung, AB TEO LT, bankas DnB NORD, UAB „Ekspla“, leidykla Alma littera, pažintinis žurnalas GEO.

Šių metų konkursas yra LJMS vykdomo projekto „Jaunųjų mokslininkų tinklo plėtra“ dalis. Projektą finansuoja Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija pagal EEE ir Norvegijos finansinius mechanizmus. Šio projekto tikslas – jaunųjų mokslininkų tinklo, apimančio mokslu besidominčius moksleivius, studentus, doktorantus ir mokslų daktarus, stiprinimas ir plėtra.

Konkurso rėmėjai 2010 metais